5 Ocak 2012 Perşembe

ÖTEKİLER

   Bazen irademizin dışında hayatımıza yön verildiğine inanırım. Sanki kader ilerlediği yolun sonunu biliyor ama, her ayrımda bize dönüp hangi tarafa döneceğini soruyor, eğer kararsız kalırsak istediği yönde ilerliyor ve yolun sonunda arabadan indiriyor. Acaba kaç yol ayrımında bizim için en iyi olanı değilde diğerini seçtik? Eğer iyi olanı seçseydik şimdi nasıl bir yaşantımız olurdu? Kaybettiklerimiz, kazandıklarımızdan çok mu acaba? Bunu nasıl belirleyebiliriz?
   Her seçim bir kaybediştir aslında. Birini seçeriz, diğerini kaybederiz ya da hiçbirini seçmeyiz ikisini de kaybederiz. Çoğunluğun seçtiği yol ise kaderin ellerine bırakmaktır hayatın kaygan zemininde geleceğini.
   Hayatın kaygan zeminine bırakıyoruz çoğumuz geleceğimizi. Okyanusta yaşadığımızı sanıyoruz ama bir bardak suda boğuluyoruz. Hayatın kıyısında yaşıyoruz. Hayatı derinlemesine, ortasında yaşayanları ayıplıyoruz. Onları "ötekiler" olarak adlandırıyoruz. Ama içten içe onlara imreniyoruz. Belki becerebilsek ötekiler gibi yaşayabiliriz.
   Ötekiler nerede bir kapı görseler girerler. Biz kapıyı çalarız. Onlar günahın en güzelini yaşarlar, biz ise onları ayıplarız. Bakın ansiklobedilere, kaç masumu bulabilirsiniz orada. Ötekilerle doludur sayfalar; Proust, Kolomb, Pavese...
   Kendi cinsine olan düşkünlüğünü gizlemek için geceleri yalnız çıkardı Proust. Dünya edebiyatının gelmiş geçmiş en büyük yapıtlarından olan "Geçmiş Zaman Peşinde"yi yazdı. 
   Yeni dünyayı keşfetmek için binlerce insanı öldürdü Kolomb.
   Bu ünlü İtalyan yazarı bugün hala önemli bir belge niteliği taşıyan günlüklerinden oluşan "Yaşama Uğraşı"nı yazdı. Hayatı boyunca aşkı aradı fakat bulamadı. Pavese için artık her şey bitmişti. Onu hayata bağlayan hiç bir şey kalmamış gibiydi. Küçük bir otelde uyku hapı alarak intihar etti.
   Ve daha niceleri...
   Hiçbir masumu hiç bir kitapta bulamazsınız. Onlar ölümlerinden sonra unutulmaya mahkumdurlar.
   Eğer bugün bu kadar lüks yaşayabiliyorsak bilimde ve sanatta bu kadar ilerlemişsek bunu ötekilere borçluyuz.

                                                                                                              GezegenPia
   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder